Malta hakkında

malta-valetta-city

Akdeniz ikliminin yaşandığı, enerji dolu halkı ile sizi karşılayacak olan Malta; güneşi ve yüzmeyi seven herkesi kendisine hayran bırakıyor. Malta özellikle İngilizce öğrenmek isteyenler için eşsiz bir yerdir. Malta’da ünlü dil okulları, eğitim kurumları ve üniversiteleri yer alır. Her yıl yüz binlerce öğrenciyi kabul eder.

Özellikle Türkiye’de, hem tatil hem de dil öğrenimi için oldukça fazla kişi tarafından tercih edilir. Yapılan araştırmalarda, dil öğrenimi için en çok tercih edilen yer Malta’dır. Bu güzel ve şirin ülkenin en çok sevilen bir diğer yanı da denizi ve güneşidir. Cennetten bir köşe olarak adlandırabileceğimiz mükemmel denizi ve plajları ile burada tatil yapmak isteyen insanlar için tarif edilemez kalitede bir yerdir. Malta’nın hiç bitmeyen gece hayatı, konsept gece kulüpleri, sınırsız seçenekte alışveriş imkanları da Malta’yı hiç vazgeçilmez yerler arasına sokmaya yeter de artar bile. Malta’da trafik sol şeritten işler ve geleneksel İngiliz kahvaltısı burada oldukça meşhurdur. Ada da en çok konuşulan dil İngilizcedir ve genellikle her yerde İngilizce tabelalar asılıdır. Bir sömürge ülkesi olmasına rağmen tüm kurumları ve kamu hizmetleri bir İngiliz sistemi ile yönetilir.

Malta hakkında ilginç bilgiler

1. Ağırlıklı olarak katolik olan ülkede 360’ın üzerinde kilise var. Hemen hemen her 1000 kişiye 1 kilise demek bu.

2. Geleneksel Malta müziği Għana olarak bilinir ve genellikle erkekler tarafından çalınan yerel gitarlar eşliğinde karşılıklı atışma şeklinde icra edilir. Şarkıların sözleri o sırada şarkıyı söyleyen kişiler tarafından uydurulur ve bu çekişme muhakkak arkadaşca sonlandırılır.

3. Adanın yüz ölçümü 316 km2.

4. Buraya gelmeden önce Malta hakkında kitaplar okumak isterseniz aşağıdaki kitapları listenize alabilirsiniz.

  • The Kappillan of Malta – Nicholas Monsarrat
  • The Sword and the Scimitar – David Ball
  • The Jew of Malta – Christopher Marlowe

5. Malta’nın en eski yerleşim merkezi 7400 yıl öncesine dayanan tarihiyle Għar Dalam isimli bu mağaradır.

6. Başkent Valletta, ismini Malta şövalyelerinin üstadı Jean Parisot de La Vallette’den almıştır.

7. Malta bayrağı beyaz – kırmızı renkten ve sol üst köşesindeki George Haçı’ndan oluşur.

8. 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmasından sonra 2008 yılından itibaren adada Euro para birimi kullanılmaya başlandı.

9. Gozo adasında bulunan Ġgantija tapınaklarının Mısır Piramitlerinden bile daha eski bir döneme ait olduğu düşünülüyor.

10. Her ne kadar biz Malta Teriyerini sıklıkla duysak da, aslında adaya ait olduğu söylenen köpeğin ismi Pharaoh Hound ve Maltaca’da Kelb tal-Fenek diye geçiyor.

11. Malta’nın daha önceki ismi Melita’ymış ve Melita Yunanca’da ‘bal adası’ anlamına gelmekteymiş.

12. Malta büyük limanı dünyanın en iyi doğal derinlikteki limanlarından birisidir.

13. Malta, 1942 yılında İngiliz kral VI. George tarafından George Haçı’yla ödüllendirilmiştir, bayrağındaki haçın sebebi de bu ödüldür.

14. Malta’nın 2 sembolü vardır. Birisi Maltaca’da Luzzu olarak bilinen Malta botları, diğeri şövalyeler tarafından kullanılan Malta Haçı.

15. Adanın 2 resmi dili vardır (İngilizce ve Maltaca) fakat ana dilleri Arapça’ya çok benzeyen Maltacadır ve halkın %90’ı kendi aralarında Maltaca konuşur.

 

Leave a Reply